Сьогодні: субота, 21 вересня 2019  
ПошукПошук:

ОпитуванняОпитування

Чи підтримуєте Ви Закон України "Про добровільне об’єднання громад"?
Проголосувало: 49 Наявність проблем, що заважають ефективній роботі дозвільного характеру?  » Чи є корупція в системі отримання документів дозвільного характеру через ЄДО?  » Задоволені Ви графіком роботи ЄДО?  » Чи задоволені Ви роботою адміністратора ЄДО?  » Чи звертались Ви в дозвільні органи поза єдиним дозвільним офісом після звернення до ЄДО?  » Як часто Ви звертаєтесь до єдиного дозвільного офісу(ЄДО) для отримання дозвільного документу?  » Чи виникають проблеми в ході проведення перевірок органами державного контролю?  » Яким чином змінилась кількість перевірок суб'єктів підприємництва контролюючими органами в 2009 році у порівнянні з 2008 роком?  »
Посилання
Офіційне Інтернет-представництво Президента України
Веб-портал органiв виконавчої влади України
Луганська обласна державна адміністрація

Новоайдарська РДАДіяльність РДАСоціальна сфера
Соціальне забезпечення

6 грудня 2016 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких  законодавчих актів України», яким вносяться зміни до низки Законів України зокрема до статті 5 Закону України «Про психіатричну допомогу» в частині надання грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, -  на догляд за ним.

         Даними змінами передбачено, що з 01 січня 2017 року розмір зазначеної допомоги розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім’ї та середньомісячним сукупним  доходам сім’ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць.

 

 

 

Заступник начальник управління –

начальник відділу грошових виплат

та компенсацій УСЗН

Новоайдарської РДА                                                 Н.І. Дубова 

Гендерне питання. Чому про це важливо знати!

 

Хто має бути головним: чоловік чи жінка? Раніше все було чітко і конкретно: головний в домі чоловік. Для жінки ж завжди була відведена роль «шиї», яка мала направляти свого коханого в потрібному напрямку. Але з часом все стало змінюватись. У 21 ст. жінки активно стали боротись за свої права.

 Зараз все частіше постає питання про рівність між чоловіком та жінкою. Думки різних людей часом абсолютно протилежні: від того, що повинна бути абсолютна рівність, до того що такої рівності взагалі бути не може. Де ж знайти істину?

Ролі, які жінки і чоловіки грають у суспільстві, лише в дуже невеликій мірі визначені біологічно, і значною – соціально. Вони постійно змінюються. Хоча, обумовлені культурою або релігією, ці ролі різняться, залежно від географічного знаходження та від тимчасових змін.

Хоча сучасна демократія скасувала середньовічну суспільну ієрархічну систему та привілеї, пов’язані з суспільним становищем та статевою належністю, й проголосила принцип рівності усіх перед законом, стереотипи масової свiдомостi  i досi розглядають жiнку як слабку у порiвняннi з чоловiком.

Яким же  є становище жінок в Україні на сьогоднішній день? Основною проблемою є декларативний характер гендерної рівності та формальність прав жінок. Реальна ситуація багато в чому є прямо протилежною правовим нормам. Основними жіночими проблемами є домашнє насильство, проституція та торгівля жінками, наркоманія, безробіття, відсутність послідовної державної політики в цій сфері.

Особливої гостроти набула проблема сексуальних зазіхань, якi вважаються нормою у відносинах між керiвниками-чоловiками та пiдлеглими-жiнками. Чинне законодавство гарантує чоловікам та жінкам України рiвнi права та можливості.

Принцип гендерної рівності закріплений в Конституції України. Статті 3, 21, 23, 24 Конституції закріплюють рівність чоловіків та жінок в усіх сферах життя. Частина третя ст. 24 Конституції України, безпосередньо присвячена подоланню дискримінації стосовно жінок в Україні та наголошує на тому, що рівність прав жінок i чоловіків забезпечується: наданням жінкам рівних з чоловіками можливостей у громадсько-полiтичнiй та культурній діяльності, у здобутті освіти та професійній підготовці, у праці та винагороді за неї i так далi.

Гендерна соціальна нерівність не завжди усвідомлюється індивідом, але його присутність у будь-яких сферах життя впливає негативно на індивідуальне соціальне самопочуття, на загальну задоволеність життям.

На даний час, проблема гендерної нерівності – це, насамперед, проблема нашого мислення. Реформація, в першу чергу, повинна відбутися на рівні суспільної свідомості, після чого можливе втілення практики в життя.

 

 

 

Управління соціального захисту населення Новоайдарської райдержадміністрації повідомляє, що працює телефонна «ГАРЯЧА ЛІНІЯ» з питань надання житлових субсидій.

 

Прийом дзвінків за номерами: +38 (06445) 9-28-38,

                                                     +38 (06445) 9-47-06

 

Графік роботи: з понеділка по четвер з 8.00 до 17.00,

                             у п’ятницюз 8.00 до 16.00

 

3 грудня - Міжнародний День інвалідів

3 грудня в усьому світі відзначається Міжнародний День інвалідів. Цей день – не свято, а скоріше нагода привернути увагу здорової частини суспільства до проблем людей з інвалідністю.

Жодна людина з інвалідністю не може залишитися без уваги й турботи і бути обмежена у практичній реалізації своїх законних прав.

Наш обов’язок – допомагати людям з особливими потребами, допомагати не лише матеріально, а, насамперед, своєю увагою і чуйністю, добрим словом і конкретною справою.

Управлінням соціального захисту населення Новоайдарської районної державної адміністрації в межах наданих державою повноважень вживаються заходи, спрямовані на поліпшення соціального захисту осіб з інвалідністю.

В Новоайдарському районі мешкає 2842 особи з інвалідністю. За 10 місяців 2016 року управлінням виплачено державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам 400 особам на суму 6,415 млн. грн.  

Ще одним видом матеріальної підтримки є забезпечення осіб з інвалідністю санаторно-курортним лікуванням та технічними й іншими засобами реабілітації. В поточному році за рахунок державного бюджету 60 осіб з інвалідністю забезпечено 147 технічними та протезно-ортопедичними засобами. 11 осіб з інвалідністю отримали санаторно-курортні путівки. Також виплачено  компенсацій за невикористане санаторно-курортне лікування 37 особам з інвалідністю на суму 13,8 тис. грн., компенсацію на бензин  та транспортне обслуговування 31 особі на суму 10,3 тис. грн.

179 осіб з інвалідністю району обслуговуються територіальним центром соціального обслуговування 69 з них отримують соціально-побутову допомогу вдома.

До 9 травня 235 інвалідам війни з державного бюджету виплачена грошова допомога на загальну суму 617,3 тис. грн. Надано одноразової матеріальної допомоги 22 особам з інвалідністю на суму 12,3 тис. грн.

На долю цих людей випали нелегкі випробування, однак вони, долаючи труднощі, проявляють виняткову силу духу і непохитну віру в життя. Тож хочемо побажати їм творчої наснаги, бадьорості духу, міцного здоров’я і надалі залишатися для нас прикладом безмежних людських можливостей, та міцної сили волі, що ці можливості породжує.

 

 

 

Начальник управління                                                                          О. В. Селіхов

До уваги одержувачів державної соціальної допомоги

 відповідно Закону України «Про державну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» та Закону України «Про державну допомогу особам, які не мають право на пенсію, та інвалідам»!

 

В управлінні соціального захисту населення Новоайдарської райдержадміністрації в наявності є посвідчення які підтверджують призначення соціальної допомоги відповідно  Закону України «Про державну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» та Закону України «Про державну допомогу особам, які не мають право на пенсію, та інвалідам».

Для   отримання посвідчення необхідно звернутися  до УСЗН за адресою вул.Банківська , 31 смт Новоайдар (каб № 4), або отримати консультацію   за телефоном 9-20-23.

До уваги одержувачів державної соціальної допомоги відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу  інвалідам з дитинства та дітям - інвалідам» і соціальної пенсії на дітей-інвалідів відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення»!

 

Управління соціального захисту населення Новоайдарської райдержадміністрації повідомляє, що 17 травня 2016 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту осіб, які доглядають за дітьми-інвалідами  та інвалідами І групи» за № 1369-VIII, яким передбачається з 01 січня 2017 року     призначення надбавки на догляд за дитиною-інвалідом підгрупи А одному з батьків, прийомних батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікуну, піклувальнику незалежно від факту роботи, навчання, служби.

 

Информация для населения

         Пунктом 15 постановления КМУ «О внесении изменений к некоторым постановлением КМУ» от 27.05.2016 № 319, определено, что после окончания отопительного сезона сумма неиспользованной субсидии на оплату  услуг по централизованному отоплению (теплоснабжению) возвращается производителем/исполнителем таких услуг в бюджет в полном объеме на основании акта сверки, составленного вместе со структурным подразделением по вопросам социальной защиты населения; 
 
     часть неиспользованной суммы субсидии на оплату услуг индивидуального отопления (теплоснабжения), что эквивалентно стоимости (по состоянию на   1 мая нового неотопительного сезона) 100 куб. метров природного газа или стоимости                       150 кВт•ч электрической энергии (в случае использования природного газа/электроэнергии для индивидуального отопления), засчитывается исполнителем/производителем как оплата услуг, в том числе обязательной части платежа домохозяйства, на следующие расчетные периоды; 
 
     часть неиспользованной суммы субсидии на оплату услуг индивидуального отопления (теплоснабжения), кроме средств, которые остаются на счетах домохозяйства, возвращаются производителем /исполнителем таких услуг в бюджет на основании акта сверки, составленного вместе со структурным подразделением по вопросам социальной защиты населения. 

 

Следует отметить, что субсидия на газо- и теплообеспечение на социальную норму предоставлялась населению в соответствии с  постановлением Кабмина    № 409 от 06.08.2014 «Об установлении государственных социальных стандартов в сфере жилищно-коммунального обслуживания». Так, например, при использовании природного газа для индивидуального отопления - 5,5 куб. метра природного газа на 1 кв. метр отапливаемой площади в месяц в отопительный период, и эти кубы не использовались в полной мере.  

Поэтому с 1 мая, по итогам отопительного сезона, предприятиями-поставщиками услуг по газо- и теплообеспечению проводится сверка фактического использования газа и тепла с органами социальной защиты населения, а именно:

  1. Органы соцзащиты передают предприятиям информацию о начислениях субсидии, размере обязательной платы и о размерах профинансированных субсидий.
  2. Предприятия-поставщики услуг по газо- и теплообеспечению  определяют:

- стоимость фактически использованной услуги,

- вычленяют обязательный платеж по субсидии, оплаченный абонентом,

- если у абонента по итогам отопительного периода есть часть не использованной  субсидии, определяют стоимость 100 куб.м. которая остается на счете абонента как стимул к экономии и в дальнейшем засчитывается на следующий расчетный период, в том числе и как обязательная плата по субсидии;

- оставшаяся часть неиспользованной суммы субсидии на оплату услуг индивидуального отопления (теплоснабжения), возвращается производителем /исполнителем таких услуг в бюджет.

Таким образом, возврат неиспользованной суммы субсидии на оплату услуг индивидуального отопления (теплоснабжения) в бюджет будет производиться предприятиями, поставщиками таких услуг автоматически, т.е. без личного участия абонентов.

Для получения более точной информации о  суммах платежей  необходимо обращаться в абонотделы предприятий, поставщиков услуг. 

До  уваги  внутрішньо  переміщених  осіб!

 

Управління        соціального       захисту        населення         Новоайдарської

райдержадміністрації повідомляє наступне.

Відповідно листа Міністерства соціальної політики України від 28.03.2016 № 736/5/75-16 про зміни, які постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2016 № 167, внесені до постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» передбачено здійснення виплати різних видів соціальних допомог внутрішньо переміщеним особам виключно через рахунки та мережу установ та пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».

В зв’язку з чим внутрішньо переміщені особи, які  отримують різні види соціальних допомог  на поштове віділення зв’язку або на іншу банківську установу просимо звернутися до управління соціального захисту населення с заявою щодо переведення виплати на рахунки та мережу установ та пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».

 

 

Заступник начальника управління –

начальник відділу грошових виплат

та компенсацій УСЗН

Новоайдарської РДА                                                                

Н.І.Дубова

До уваги громадян !

 

Управління           соціального       захисту      населення          Новоайдарської райдержадміністрації повідомляє.

 Постановою Кабінету Міністрів України  від 27 квітня 2016 р. № 319 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України  № 848 від 21 жовтня 1995 р. «Про спрощення порядку надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».

З 1 травня 2016 р. у разі призначення субсидії  пільги з оплати житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу особам, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні (будинку), у період її отримання не нараховуються. Якщо громадяни надають перевагу пільгам їм потрібно надати заяву про припинення субсидії до управління соціального захисту населення.

Для орендарів житлового приміщення (будинку) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на строк дії договору найму (оренди) житлового приміщення, але не більше ніж на 12 місяців з місяця звернення за її призначення. На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.

Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи з розміру середньомісячного сукупного доходу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, а субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива – виходячи з річного доходу осіб за попередній календарний рік.

Для призначення субсидії до сукупного доходу не враховуються частина допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частина допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати-героїня», державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Заява та декларація можуть бути надіслані поштою або в електронній формі з використанням засобів телекомунікаційних систем, зокрема з використанням електронного цифрового підпису, управлінню  соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі – за місцем проживання). У разі отримання надісланих з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви та декларації, у яких відсутній електронний цифровий підпис громадянина, субсидія  розраховується лише після підпису зазначених документів у місячний строк. У разі не підписання заяви і декларації в зазначений строк подаються нові заява і декларація.

Після закінчення опалювального сезону частина невикористаної суми субсидії на оплату послуг індивідуального опалення (теплопостачання), що еквівалентна вартості (станом на 1 травня нового  неопалювального сезону 100 куб.метрів природного газу або вартості 150 кВт.г електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення), зараховується виконавцем/виробником як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди;

 

 

Заступник начальника управління –

начальник віділлу грошових виплат                               

та компенсацій УСЗН                                                

Н.І.Дубова

 

Одним из направлений деятельности управления социальной защиты населения является учёт граждан, которые пострадали от аварии на Чернобыльской АЭС.

По состоянию на 01 марта 2016 года в управлении на учёте находятся 277 человек, вышеуказанной категории, из них:

-        105 инвалидов 1 категории, заболевание которых связано с трагедией на Чернобыльской АЕС;

-      82 человека пострадавших от Чернобыльской катастрофы 2 категории;

-      46 человек 3 категории;

-      23 ребёнка, пострадавших от Чернобыльской катастрофы;

-        21 вдова умершего гражданина, смерть которого связана с Чорнобильской катастрофой.

Согласно ЗУ «Про статус и социальную защиту граждан, пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы», каждый пострадавший вследствие аварии на ЧАЭС получает ежемесячную денежную помощь в связи с ограничением потребления продуктов питания местного производства и компенсацию за льготное обеспечение продуктов питания гражданам, которые пострадали вследствие Чернобыльской катастрофы:

-         1 категория - 422,40 грн. в месяц;

-         2 категория - 211, 20 грн. в месяц;

Также каждый участник ликвидации последствий аварии на ЧАЭС получает ежегодную помощь на оздоровление в размерах, установленных постановлением Кабинетом Министров Украины № 562 от 12.07.2005г. «Про ежегодную помощь на оздоровление гражданам, которые пострадали вследствие Чернобыльской катастрофы»:

-      для 1 категории:

инвалидам 3 группы - 90 грн., инвалидам 1 и 2 группы - 120 грн.;

-      для 2 категории -100 грн.;

-      для 3 категории - 75 грн.

Для граждан, пострадавших от Чернобыльской катастрофы Министерством социальной политики Украины выделяются путёвки на оздоровление в санаторно-курортных учреждениях. В 2015 году в районе получили путёвки и оздоровились 7 человек. Все желающие оздоровиться в 2016 году поставлены на очередь, и по мере закупки путевок управлением в течении года будут оздоровлены.

Специалистами управления, по мере необходимости, постоянно ведётся разъяснительная работа среди граждан, пострадавших от аварии на ЧАЭС.

26 апреля 2016 года Украина будет отмечать печальную дату - 30-ю годовщину аварии на Чернобыльской атомной электростанции. Для подготовки и проведения в Новоайдарском районе мероприятий, посвящённых 30-й годовщине Чернобыльской катастрофы, управление социальной защиты населения предлагает осуществить следующее:

-   организация и проведение в учебных заведениях тематических бесед, воспитательных часов, конкурсов детских творческих работ;

-       проведение в библиотеках районов области тематических книжных выставок, вечеров воспоминаний, связанных с 30-й годовщиной Чернобыльской катастрофы;

-      осуществление мероприятий по улучшению медицинского обеспечения и оздоровления граждан, которые пострадали вследствие Чернобыльской катастрофы;

-       проведение митинга возле памятного знака Чернобыльской катастрофы.

 

Рішення Комітету Верховної Ради України  у справах ветеранів, учасників бойових дій,учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю від 9  грудня  2015 року "Щодо забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю до правосуддя"

                     

Заслухавши 25 листопада 2015 року за результатами проведеного дослідження щодо забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю до правосуддя інформацію керівника проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девіда Вона, голови правління Регіонального громадського благодійного фонду «Право і Демократія»  Бурого А.Р., заступника Голови Державної судової адміністрації України Кондика П.М., Уповноваженого Президента України з прав людей з інвалідністю Сушкевича В.М., заступника директора Координаційного центру з надання правових послуг Міністерства юстиції України Лаврінка М.В., представників Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, думки народних депутатів України, представників громадськості людей з інвалідністю, Комітет зазначає наступне.  

Згідно із статтею 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право звертатися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Статтею 124 Конституції передбачено, що правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. Делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Конвенцією ООН про права інвалідів, ратифікованою Верховною Радою України у 2009 році, визначені зобов’язання держави щодо забезпечення людям з інвалідністю нарівні з іншими ефективного доступу до правосуддя, а саме:

1) згідно із статтею 9 Конвенції, з метою надання людям з інвалідністю можливості вести незалежний спосіб життя й усебічно брати участь у всіх аспектах життя, держави-учасниці зобов’язані вживати належних заходів для забезпечення людям з інвалідністю доступу нарівні з іншими до фізичного оточення, до транспорту, до інформації та зв'язку, зокрема інформаційно-комунікаційних технологій і систем, а також до інших об'єктів і послуг, відкритих або таких, що надаються населенню, як у міських, так і в сільських районах. Держави-учасниці зобов’язані вживати також належних заходів для того, щоб, зокрема: а) розробляти мінімальні стандарти й керівні орієнтири, що передбачають доступність об'єктів і послуг, відкритих або таких, що надаються населенню, уводити їх у дію та стежити за їх дотриманням; б) забезпечувати, щоб приватні підприємства, які пропонують об'єкти  й  послуги, відкриті або такі, що надаються населенню, враховували всі аспекти доступності для інвалідів; в) оснащувати будинки та інші об'єкти, відкриті для населення, знаками, виконаними абеткою Брайля у формі, що легко читається і є зрозумілою; г) надавати різні види послуг помічників і посередників, зокрема провідників, читців і професійних сурдоперекладачів, для полегшення доступності будинків та інших об'єктів, відкритих для населення; д) розвивати інші належні форми надання людям з інвалідністю допомоги та підтримки, що забезпечують їм доступ до інформації; е) заохочувати проектування, розробку, виробництво й поширення первісно доступних інформаційно-комунікаційних технологій і систем, так щоб доступність цих технологій і систем досягалася за мінімальних витрат;

2) згідно зі статтею 13 Конвенції держави-учасниці зобов’язані забезпечувати людям з інвалідністю нарівні з іншими ефективний доступ до правосуддя, зокрема передбачаючи процесуальні та відповідні вікові  корективи, які  полегшують виконання ними своєї ефективної ролі прямих і опосередкованих учасників, у тому числі свідків, на всіх стадіях юридичного процесу, зокрема на стадії розслідування та інших стадіях попереднього провадження. Щоб сприяти забезпеченню людям з інвалідністю ефективного доступу до правосуддя, держави-учасниці зобов’язані сприяти належному навчанню осіб, які працюють у сфері здійснення  правосуддя, зокрема в поліції та пенітенціарній системі.

Статтями 26 та 27 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що підприємства, установи та організації зобов'язані створювати умови для безперешкодного доступу людей з інвалідністю до об’єктів фізичного оточення. Проектування, будівництво і реконструкція об'єктів фізичного оточення без пристосування для використання людьми з інвалідністю не допускаються. У разі якщо діючі об'єкти неможливо повністю пристосувати для потреб людей з інвалідністю, за погодженням з громадськими організаціями інвалідів здійснюється їх розумне пристосування з урахуванням універсального дизайну. Фінансування зазначених заходів здійснюється за рахунок власників (балансоутримувачів) об'єктів або орендарів згідно із договором оренди.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Статтею 9 цього Закону також передбачено, що правосуддя в Україні здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних та інших ознак. Суд створює такі умови, при яких кожному учаснику судового процесу гарантується рівність у реалізації наданих процесуальних прав та у виконанні процесуальних обов'язків, передбачених процесуальним законом.

 

 

ЗАЛУЧЕННЯ СУРДОПЕРЕКЛАДАЧІВ ДО СУДОВОГО ПРОЦЕСУ

 

Відповідно до статті 55 Цивільного процесуального кодексу України, учасниками цивільного процесу, зокрема, є перекладач, спеціаліст, особа, яка надає правову допомогу. Перекладачем може бути особа, яка вільно володіє мовою, якою здійснюється цивільне судочинство, та іншою мовою, знання якої необхідне для усного чи письмового перекладу з однієї мови на іншу, а також особа, яка володіє технікою спілкування з глухими, німими чи глухонімими. Перекладач допускається ухвалою суду за заявою особи, яка бере участь у справі. Перекладач зобов'язаний з'являтися за викликом суду, здійснювати повний і правильний переклад, посвідчувати правильність перекладу своїм підписом в процесуальних документах, що вручаються сторонам у перекладі на їх рідну мову або мову, якою вони володіють. За завідомо неправильний переклад або за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків перекладач несе кримінальну відповідальність, а за невиконання інших обов'язків - відповідальність, встановлену законом.

Кодексом адміністративного судочинства України також передбачено положення щодо права особи на перекладача в судовому процесі. Зокрема, відповідно до статті 68 цього Кодексу, перекладачем є особа, яка, зокрема, вільно володіє технікою спілкування з глухими, німими чи глухонімими.

Відповідно до статті 68 Кримінального процесуального кодексу України у разі необхідності у кримінальному провадженні перекладу пояснень, показань або документів сторони кримінального провадження або слідчий суддя чи суд залучають відповідного перекладача (сурдоперекладача).

 

 

ПРЕДСТАВНИЦТВО Й ЗАХИСТ В СУДОВОМУ ПРОЦЕСІ

ПРАВ ТА ІНТЕРЕСІВ ОСІБ, ЯКІ ЧЕРЕЗ ПЕВНІ ОБСТАВИНИ

НЕ МОЖУТЬ ЦЕ РОБИТИ САМОСТІЙНО

 

Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України, суд залучає відповідний орган чи особу, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, якщо дії законного представника суперечать інтересам особи, яку він представляє (стаття 11).

Особи, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов’язки в суді у справах, що виникають з відносин, у яких вони особисто беруть участь, якщо інше не встановлено законом. Суд може залучити до участі в таких справах законного представника особи, цивільна дієздатність якої обмежена (стаття 29).

Права, свободи та інтереси недієздатних фізичних осіб захищають у суді відповідно їхні опікуни чи інші особи, визначені законом. Права, свободи та інтереси осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть захищати у суді відповідно піклувальники чи інші особи, визначені законом. Суд може залучити до участі в таких справах неповнолітню особу чи особу, цивільна дієздатність якої обмежена (стаття 39).

У разі відсутності у сторони чи третьої особи, визнаної недієздатною або обмеженою у цивільній дієздатності, законного представника суд за поданням органу опіки та піклування ухвалою призначає опікуна або піклувальника і залучає їх до участі у справі як законних представників (стаття 43).

У випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах при наданні суду документів, які підтверджують наявність поважних причин, що унеможливлюють самостійне звернення цих осіб до суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів (стаття 45).

Відповідно до статті 44 Кримінального процесуального Кодексу України, якщо підозрюваним, обвинуваченим є неповнолітній або особа, визнана у встановленому законом порядку недієздатною чи обмежено дієздатною, до участі в процесуальній дії разом з ним залучається його законний представник. Як законні представники у кримінальному процесі можуть бути залучені батьки (усиновлювачі), а в разі їх відсутності - опікуни чи піклувальники особи, інші повнолітні близькі родичі чи члени сім’ї, а також представники органів опіки і піклування, установ і організацій, під опікою чи піклуванням яких перебуває неповнолітній, недієздатний чи обмежено дієздатний. У разі якщо дії чи інтереси законного представника суперечать інтересам особи, яку він представляє, за рішенням слідчого, прокурора, слідчого судді, суду такий законний представник замінюється іншим з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті.

Відповідно до статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді інтересів громадянина (громадянина України, іноземця або особи без громадянства) у випадках, якщо така особа не спроможна самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження через недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність, а законні представники або органи, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси такої особи, не здійснюють або неналежним чином здійснюють її захист.

З метою представництва інтересів громадянина в суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, може звертатися до суду з позовом (заявою, поданням); вступати у справу, порушену за позовом (заявою, поданням) іншої особи, на будь-якому етапі судового провадження; ініціювати перегляд судових рішень, у тому числі у справі, порушеній за позовом (заявою, поданням) іншої особи; брати участь у розгляді справи; подавати цивільний позов під час кримінального провадження у випадках та порядку, визначених кримінальним процесуальним законом; брати участь у виконавчому провадженні при виконанні рішень у справі, в якій прокурором здійснювалося представництво інтересів громадянина або держави в суді; з дозволу суду ознайомлюватися з матеріалами справи в суді та матеріалами виконавчого провадження, робити виписки з них, отримувати безоплатно копії документів, що знаходяться у матеріалах справи чи виконавчого провадження.

 

 

БЕЗОПЛАТНА ПРАВОВА ДОПОМОГА

 

Право на безоплатну правову допомогу, порядок реалізації цього права, підстави та порядок надання безоплатної правової допомоги, державні гарантії щодо надання безоплатної правової допомоги визначені Законом України «Про безоплатну правову допомогу».

Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг:

1) надання правової інформації;

2) надання консультацій і роз'яснень з правових питань;

3) складення заяв, скарг та інших документів  правового характеру (крім документів процесуального характеру);

4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

Право на безоплатну первинну правову допомогу мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України.

Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:

1) захист;

2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

3) складення документів процесуального характеру.

Право на всі види безоплатної вторинної правової допомоги мають:

1) особи, які перебувають під юрисдикцією України, якщо середньомісячний сукупний дохід їхньої сім'ї нижчий суми прожиткового  мінімуму для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних  груп населення;

2) люди з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі менше двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб (з 01.09.2015 року – це 2148 грн.);

3) ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань, - стосовно питань, пов'язаних з їх соціальним захистом;

4) особи, у кримінальних провадженнях стосовно яких відповідно до положень Кримінального процесуального кодексу України захисник  залучається слідчим, прокурором, слідчим суддею чи судом для здійснення захисту за призначенням або проведення  окремої процесуальної дії, а також особи, засуджені до покарання у вигляді позбавлення волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців або обмеження волі;

5) особи, на яких поширюється дія Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту", - до моменту прийняття рішення про надання статусу біженця та у разі, якщо особа оскаржує рішення щодо статусу біженця;

6) діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, безпритульні діти, діти, які можуть стати або стали жертвами насильства в сім'ї.

Право на такі види безоплатної вторинної правової допомоги як              а) здійснення представництва інтересів в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;                           б) складення документів процесуального характеру, мають:

1) особи, до яких застосовано адміністративне затримання;

2) особи, до яких застосовано адміністративний арешт;

3) особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, - протягом розгляду справи в суді;

4) особи, щодо яких суд розглядає справу про надання психіатричної  допомоги  в  примусовому  порядку, - протягом розгляду справи в суді;

5) особи, реабілітовані відповідно до законодавства України, - стосовно  питань,  пов'язаних  з реабілітацією.

Право на такі види безоплатної вторинної правової допомоги як                    а) захист; б) складення документів процесуального характеру мають:

1) особи, які відповідно до положень  кримінального процесуального  законодавства вважаються затриманими;

2) особи, стосовно яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання  під вартою.

За інформацією Міністерства юстиції України, на сьогодні діють              25 Регіональних центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, у підпорядкуванні яких знаходиться 100 місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги (близько 4-5 центрів на область).

 

 

ПІЛЬГИ ПО СПЛАТІ СУДОВОГО ЗБОРУ

 

Відповідно до Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору (тобто збору, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат) звільняються, зокрема:

- позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи;

- особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, пов’язаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги;

- інваліди Великої Вітчизняної війни;

- інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22 травня 2015 року № 484-VIII, який набрав чинності з 1 вересня 2015 року, внесено зміни до Закону України «Про судовий збір». Згідно цих змін, Фонд соціального захисту інвалідів і його відділення (далі – Фонд) позбавлені пільги у вигляді звільнення від сплати судового збору.

Як наслідок, це призведе до необхідності збільшення Фондом у 2016 році видатків на сплату судового збору (орієнтовно до 26 млн грн. на рік) і відповідно, до зменшення видатків на фінансування програм соціального захисту людей з інвалідністю. Слід зазначити, що Фонд забезпечує збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (законодавчо визначений ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»). У 2012 році надходження від адміністративно-господарських санкцій становили  254,5 млн грн., у 2013 р. – 202, 7 млн грн., у 2014 р. – 161,7 млн грн. Ці кошти мають цільове призначення, надходять до спеціального фонду Державного бюджету України і використовуються Фондом виключно на створення робочих місць для працевлаштування людей з інвалідністю та фінансування інших заходів щодо їх соціальної, трудової, професійної реабілітації.

З роботодавцями, які не працевлаштували визначену законодавством кількість людей з інвалідністю та вчасно не сплатили адміністративно-господарські санкції, Фонд веде претензійно-позовну роботу. У 2012 році кількість позовів, поданих Фондом до суду, становила 1 594, у 2013 році –          1 307, у 2014 році – 1 107.

 

АРХІТЕКТУРНА ДОСТУПНІСТЬ ПРИМІЩЕНЬ СУДІВ

 

Питання забезпечення архітектурної доступності приміщень судів нормативно врегульовано державними будівельними нормами ДБН В.2.2-17:2006 «Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення» та ДБН В.2.2-26-2010 «Суди» (далі – ДБН).

Забезпечення доступу до приміщень судів людей з інвалідністю та створення для цієї категорії громадян відповідних умов у приміщеннях судів є найбільш гострою проблемою органів судової влади.

За повідомленням Державної судової адміністрації, на сьогодні із 677 судів загальної юрисдикції (без урахування судів, розміщених на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також місцевих загальних судів Донецької та Луганської областей, які залишаються на території, яка тимчасово не контролюється українською владою) лише 115 (17%) здійснюють правосуддя в умовах, що максимально наближені до вимог належного приміщення за основними параметрами, встановленими ДБН. Решта приміщень судів потребує проведення робіт з реконструкції, капітального ремонту або нового будівництва.

Відповідно до законів України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76-VIII від         28 грудня 2014 року та «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII від   28 грудня 2014 року, впродовж 2015 – 2016 років перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до          20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами, у тому числі при здачі в експлуатацію будинків, здійснюються виключно:

-        з дозволу Кабінету Міністрів України;

-        за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки;

-        згідно з рішенням суду;

-        згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.

 

У місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції, в тому числі з метою покращення доступності людей з інвалідністю до судочинства, вжито такі заходи:

- введено в експлуатацію стаціонарні системи відеоконференцзв'язку для проведення судових засідань (процесуальних дій) у режимі відеоконференції (Порядок роботи відеозапису ходу й результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, регулюється Інструкцією про порядок роботи з технічними засобами відеозапису ходу і результатів процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, під час судового засідання (кримінального провадження), затвердженою наказом Держаної судової адміністрації України від 15 листопада 2012 року № 155);

- запроваджено підсистему «Електронний суд» в усіх місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції. Реалізація такого проекту передбачає обмін електронними документами між судом та учасниками судового процесу (кримінального провадження) із застосуванням автоматизованої системи документообігу суду за виключенням положень стосовно надсилання до суду електронних документів учасниками судового процесу (кримінального провадження). Тобто, надсилання електронних документів здійснюється в односторонньому порядку - судом особам, які беруть участь у справі.

Разом з тим невирішеним залишається питання обов’язкової відео- та аудіофіксації роботи перекладача жестової мови, залученого до судового провадження.

 

За результатами проведеного аналізу і аналітичного звіту, підготовленого регіональним громадським благодійним фондом «Право і Демократія», для забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю до правосуддя пропонується:

 

1) для забезпечення архітектурної доступності:

- облаштувати місця для паркування автомобілів людей з інвалідністю поблизу входу в приміщення суду та розмістити відповідні знаки;

- облаштувати будівлі судів відповідно до вимог державних будівельних норм пандусом з поручнями;

- понизити бордюрні плити тротуару на прилеглій до суду території ;

- встановити кнопку виклику персоналу (охорони), що дало б можливість забезпечити зручний доступ до вікна прийому та видачі документів, інформаційного кіоску, стендів з довідковою інформацією;

- на центральному вході у приміщення суду встановити звуковий орієнтир, який здійснює подачу звукового сигналу (для забезпечення безперешкодного доступу осіб із вадами зору до приміщення суду та орієнтування їх у просторі);

- максимально розмістити канцелярію суду та зали судових засідань на першому поверсі;

- на сходинках приміщення суду нанести маркування у вигляді контрастних смуг для орієнтації людей із вадами зору;

- покращити освітлення прилеглої території суду та приміщень суду;

- облаштувати санітарну кімнату для зручності людей з інвалідністю.

 

2) для забезпечення інформаційної доступності:

- забезпечувати обов’язкову участь при розгляді кримінальних, цивільних, адміністративних справ, сторонами в яких є особи з вадами слуху, перекладача жестової мови, який має відповідний документ, що засвідчує кваліфікацію такого перекладача;

- забезпечити наявність окремої кімнати для ознайомлення з судовою справою людьми з інвалідністю, які беруть участь в судових засіданнях, або представниками, які мають інвалідність;

- запровадити в суді посаду «помічника людини з інвалідністю», до обов’язків якого буде входити надання допомоги людям з інвалідністю при ознайомленні з документами, супроводження особи з інвалідністю в приміщенні суду, допомога при написанні заяв, клопотань або інших процесуальних документів;

- дублювати судову інформацію рельєфно-крапковим шрифтом (шрифтом Брайля) на відповідній табличці, встановити позначки на перилах з вказівкою поверху будівлі;

- друковану інформацію у приміщенні суду розробляти збільшеним шрифтом та розміщувати в освітлених місцях;

 

3) для забезпечення правової доступності:

- забезпечити широке інформування громадян з інвалідністю про правові можливості захисту прав та інтересів у судових інстанціях, розміщення актуальної інформації про роботу суду на веб-сторінці суду, можливість особи ознайомитись з законодавством у аудіо форматі на веб-сторінці судової влади;

- запровадити дієвий механізм для надання безоплатної правової допомоги адвокатами людям з інвалідністю у цивільних, адміністративних, кримінальних справах;

- встановити обов’язкову участь прокурора у процесах, стороною в якому є особа з інвалідністю, закріплення цього обов’язку на законодавчому рівні;

- передбачити процесуальну можливість розгляду справи за місцем проживання людини з інвалідністю шляхом встановлення права на подання позову за місцем її  проживання;

 

4) для дотримання етики спілкування з людьми з інвалідністю необхідно:

а) дотримуватись таких правил поведінки з людиною у візку:

-      не можна самовільно без дозволу котити візок;

-      при спілкуванні обличчя співрозмовників мають бути на одному рівні (треба присісти або сісти поруч на стільці);

-      при спілкуванні з людиною в кріслі-візку, яка є разом із супроводжуючою її особою, потрібно в першу чергу звертатися і розмовляти з нею, а не із супроводжуючою особою;

-      часто люди у візку бояться звертатися про допомогу. Треба зробити крок назустріч і спитатися - чим можна допомогти. Допомога має бути ненав'язливою і не надмірною;

 

б) дотримуватись таких  правил поведінки з людиною з вадами слуху і мови:

-      при розмові з нечуючими необхідно дивитися безпосередньо на співрозмовника, повільно і чітко промовляти слова із виразною мімікою. Важливо, щоб джерело світла не було за вашою спиною, бо в такому випадку ваше обличчя буде затінене;

-      необхідно мати можливість спілкуватися за допомогою переписки: мати листки паперу, блокнот, ручку/олівець тощо. Звичайно, треба писати читабельним почерком, не формулювати довгих фраз;

-      не затемнювати обличчя, особливо уста, і не закривати його руками, волоссям тощо;

-      щоб привернути увагу людини, яка не чує, необхідно торкнутися її злегка за плече або помахати до неї рукою. Починати розмову після того, коли вас помітили. Кричати не варто;

-      якщо нечуюча людина користується послугою сурдоперекладача, то при спілкуванні необхідно дивитися на того, хто звернувся за послугою. Тобто, на нечуючу людину, а не на перекладача;

 

в) дотримуватись таких правил поведінки з людиною з вадами зору:

-      спілкуючись із незрячою людиною, необхідно представитися хто ви, які маєте повноваження, після чого запитати - чим допомогти;

-      при супроводі у приміщенні необхідно попереджувати про перешкоди, які є на шляху, наприклад: «зараз будуть сходи, двері з порогом тощо». При можливості озвучувати інформацію про оточення;

-      якщо незрячу людину припровадили до кабінету службової особи, необхідно інформувати, куди її привели, назвати цю людину і інших присутніх;

-      якщо збираєтеся читати, попередьте про це;

-      не можна замінювати читання будь-якого документу його переказом, особливо, якщо при цьому треба поставити підпис;

-      не можна тягнути незрячу людину за собою. Треба попередити про необхідність руху та чітко пояснити - куди потрібно прямувати.

 

За результатами проведеного розширеного засідання Комітету, Державною судовою адміністрацією України надіслано лист за № 14-18362/15 від 01.12.2015 року (додається) головам апеляційних, апеляційних спеціалізованих, місцевих спеціалізованих судів, начальникам територіальних управлінь Державної судової адміністрації України з відповідними пропозиціями щодо сприяння людям з інвалідністю у реалізації їх прав на рівний доступ до правосуддя.

 

На підставі викладеного, за підсумками проведеного обговорення, Комітет вирішив:

1. Інформацію щодо забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю до правосуддя взяти до уваги.

 

2. З метою забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю до правосуддя РЕКОМЕНДУВАТИ:   

 

2.1. Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю разом з Генеральною прокуратурою України, Кабінетом Міністрів України та іншими зацікавленими міністерствами і відомствами опрацювати законодавчі шляхи врегулювання питань щодо:

-      спрямування частини коштів, сплачених у якості судового збору, на забезпечення архітектурної та інформаційної доступності приміщень судів для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення;

-      відновлення пільг зі сплати судового збору для Фонду соціального захисту інвалідів та його територіальних відділень, громадських організацій інвалідів, їх підприємств, установ та організацій;

-      обов’язкової участі представників органів прокуратури під час розгляду в судах справ про захист прав і свобод людей з інвалідністю та осіб, позбавлених дієздатності (незалежно від наявності законного представника);

-      запровадження за вибором людини з інвалідністю механізму розгляду судом справ за місцем її проживання чи перебування;

-      забезпечення обов’язкової участі при розгляді кримінальних, цивільних, адміністративних справ, сторонами в яких є особи з вадами слуху, перекладача жестової мови, який має відповідний документ, що засвідчує його кваліфікацію, а також  відеофіксації його роботи.

 

2.2. Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, Державній судовій адміністрації України, обласним, Київській міській державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування:

- вжити заходів стосовно забезпечення доступності для сприйняття людьми з вадами зору та слуху інформації, що міститься на офіційних веб-сайтах;

- забезпечити ознайомлення працівників та використання ними в практичній роботі рекомендованих правил етики спілкування з людьми з інвалідністю, викладених у аналітичному звіті «Аналіз забезпечення рівного доступу людей з особливими потребами до правосуддя», підготовленому регіональним громадським благодійним фондом «Право і Демократія» (додаються).

 

2.3. Державній судовій адміністрації України опрацювати питання щодо розгляду судових справ, стороною в яких є люди з інвалідністю, у архітектурно доступному приміщенні поза межами суду з використанням системи відеоконференцзв’язку та розглянути можливість запровадження пілотного проекту в одній із областей для реалізації цієї ініціативи.

 

2.4. Обласним, Київській міській державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування разом з громадськими об’єднаннями, які опікуються питаннями людей з інвалідністю, активізувати роботу щодо підвищення обізнаності людей з інвалідністю про їх законні права, у тому числі на доступ до правосуддя.

 

 

 

ГОЛОВА КОМІТЕТУ                                              О.ТРЕТЬЯКОВ

 

 

Інформація щодо змін у призначенні житлових субсидій.

 

До відома громадян!

 

Управління соціального захисту населення Новоайдарської райдержадміністрації повідомляє наступне.

       Відповідно до листа ТОВ “ЛЕО” Щастинського району електричних мереж № 22-02/243 від 19.02.2016  про перерахунок у зв’язку зі змінами соціальних норм відповідно до п.3 пп 6  постанови КМУ 409 від 28.10.2015р.,  управлінням соціального захисту населення проведений автоматичний перерахунок  субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальної послуги з  «електропостачання» з листопада 2015 року.

       Для уникнення заборгованості за спожиту електроенергію просимо субсидіантів провести  розрахунки з ТОВ ЛЕО” Щастинського району електричних мереж за листопад-грудень 2015 та січень-лютий 2016

Додаткову інформацію можна отримати за телефоном 9-29-57.

  Одночасно повідомляємо, що для осіб яким призначено житлову субсидію обов’язковий відсоток платежу після перерахунку не змінюється.

 

Заступник начальника управління -

начальник відділу грошових виплат

та компенсацій УСЗН Новоайдарської РДА   Дубова Н.І.

 

Спрощено механізм надання фінансової допомоги та пільг з оподаткування підприємствам громадських організації інвалідів

 

З метою удосконалення механізму надання фінансової допомоги за рахунок сум адміністративно – господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, Міністерством соціальної політики було розроблено наказ від 02.12.2015 № 1167 «Про внесення змін до деяких наказів Мінсоцполітики з питань надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, та державної підтримки підприємствам та організаціям, які засновані громадськими організаціями інвалідів» та зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 21.12.2015 за № 1596/28041. Цей наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування (з 26.01.2016).

Даним нормативно-правовим атом було внесено зміни до:

- Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06 вересня 2010 року № 270, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 року за № 954/18249, зі змінами (далі – Інструкція);

- наказу Міністерства соціальної політики України від 05 вересня 2013 року № 545 „Деякі питання надання державної допомоги підприємствам та організаціям, які засновані громадськими організаціями інвалідів", зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за № 1620/24152.

Таким чином проектом акта передбачається:

- спрощення механізму надання державної допомоги, зокрема шляхом скорочення терміну розгляду пропозицій, який на сьогодні є занадто складним та довготривалим, наслідком чого такі соціально значимі підприємства, на яких більшість працівників є інвалідами, не можуть вчасно отримати відповідну фінансову допомогу;

- визначення більш конкретних та реальних строків розгляду відповідних документів для прийняття рішень щодо надання таким підприємствам державної допомоги;

- затвердження нової форми заяви, громадської організації інвалідів про надання підприємству, організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів, дозволу на право користування пільгами з оподаткування;

 

 

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства соціальної політики України
05 вересня 2013 року N 545
(у редакції наказу Міністерства соціальної політики України
від 02 грудня 2015 року N 1167)

 

Керівнику (обласної, Київської або Севастопольської міської державної адміністрації, Міністерства соціальної політики     Автономної Республіки Крим) від
(найменування громадської організації інвалідів)
Код за ЄДРПОУ

 

ЗАЯВА

громадської організації інвалідів про надання підприємству, організації, які засновані громадськими організаціями інвалідів, дозволу на право користування пільгами з оподаткування

Прошу надати дозвіл на право користування пільгами з оподаткування
____________________________________________________________________________________
                       (найменування підприємства, організації громадської організації інвалідів)
інформація про яке (яку) надається в додатку, на згідно із:__________________________________
                                                                                                   (квартал, півріччя, три квартали, рік)

(підпункт, пункт, стаття, розділ Податкового кодексу України);

(підпункт, пункт, стаття, розділ Податкового кодексу України);

(підпункт, пункт, стаття, розділ Податкового кодексу України)

(підпункт, пункт, стаття, розділ Податкового кодексу України)

До заяви додаю:

копії установчих документів підприємства (організації), а також засновника (крім випадків, коли засновником є всеукраїнська громадська організація інвалідів або громадська організація інвалідів, яка підтвердила свій всеукраїнський статус, що самостійно подає копії своїх установчих документів) на ____ арк.;

копію положення про філію, відокремлений підрозділ підприємства на ____ арк.;

довідку про чисельність працюючих інвалідів на підприємстві (в організації), видану територіальним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, за попередній рік і за попередній звітний (податковий) період на ____ арк.;

копію державного акта на право постійного користування землею або копію довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки у разі звернення за отриманням дозволу на право користування пільгами щодо земельного податку на ____ арк.;

бізнес-план діяльності підприємства (філії, відокремленого підрозділу) на ____ арк.;

розрахунок суми витрат підприємства (організації), пов'язаних з переробкою (обробкою, іншими видами перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів, для визначення товарів, які безпосередньо виготовляються підприємством (організацією) на ____ арк.;

довідку про розмір середньомісячної заробітної плати в еквіваленті повної зайнятості працівників та інвалідів, які мають на підприємстві (в організації) основне місце роботи, за попередній звітний (податковий) період на ____ арк.;

копії податкових та фінансових звітів (податкова декларація з податку на прибуток підприємства (Наказ N 897), звіт про суми податкових пільг, баланс підприємства, організації (форма 1 (Наказ N 73)) та звіт про фінансові результати (форма 2 (Наказ N 73)) за попередній звітний (податковий) період) на ____ арк.

Керівник громадської
організації інвалідів

 
______
(підпис)

 
________
(П. І. Б.)

               М. П. (за наявності)

____ 20___ року

 

 - збільшення вартості передплати друкованого періодичного видання для інвалідів з двох до чотирьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що дасть можливість передплатити одне друковане періодичне видання для інвалідів майже на рік.

Слід звернути увагу щодо наявності та якості оформлення документів та бізнес - планів, у яких має міститися інформація щодо соціально-економічних показників проекту, актуальності впровадження, соціальної значимості проекту, строку окупності, відповідності видам діяльності заявника-роботодавця, конкурентноздатності товарів (робіт, послуг), які планується виробляти (виконувати, надавати), достатності виробничого та кадрового потенціалу:

Інформація, яка повинна міститися у бізнес плані підприємства, які зветаються за фінансовою допомогою

Висвітлення показників, зазначених у пунктах 2.17 розділу ІІ Інструкції:

- соціальна значимість: кількість інвалідів, які працюють (працюватимуть) та яким надається (надаватимуться) послуги (продукція) (вказати нозологію, групи інвалідності, посадові обов’язки, працівників з інвалідністю);

- сума коштів (крім заробітної плати), що витрачається (витрачатиметься) на потреби інвалідів і на непромислову сферу для інвалідів, тощо;

фінансовий стан підприємства

Оцінка бізнес-проекту підприємства, відповідно до пункту 2.14:

- актуальність впровадження, соціальна значимість проекту в регіоні (повинна бути надана відповідь на питання: «Як вплине реалізація даного проекту на соціально-економічний розвиток регіону?»);

- строк окупності;

- відповідність видам діяльності заявника-роботодавця;

- оцінка товарів (робіт, послуг), які планується виробляти (виконувати, надавати) (види продукції, ціна, а також повинна бути надана відповідь на питання: «Чому саме ці товари будуть користуватися попитом у регіоні?»;

- конкурентноздатність товарів (робіт, послуг), які планується виробляти (виконувати, надавати);

- рівень достатності виробничого та кадрового потенціалу ;

- аналіз цінових пропозицій вартості обладнання, робіт, послуг, які планується закуповувати;

- прогноз ризиків неповернення коштів – у разі надання фінансової допомоги на поворотній основі та цільової позики.

Інформація, яка повинна міститися у бізнес-плані підприємства, які звертаються за отриманням дозволу на право користування пільгами з оподаткування.

Висвітлення показників, зазначених у пунктах 2.17 розділу ІІ Інструкції:

- соціальна значимість: кількість інвалідів, які працюють (працюватимуть) та яким надається (надаватимуться) послуги (продукція) (вказати нозологію, групи інвалідності, посадові обов’язки працівників з інвалідністю);

- сума коштів (крім заробітної плати), що витрачається (витрачатиметься) на потреби інвалідів і на непромислову сферу для інвалідів, тощо;

- фінансовий стан підприємства;

- оцінка продукція, що випускається (випускатиметься);

- наявність замовлення на її реалізацію, характер послуг, які надаються

- конкурентноздатність товарів, (робіт, послуг), які планується виробляти (виконувати, надавати);

- рівень достатності виробничого та кадрового потенціалу.

Пакет документів підприємств повинен бути оформленим належним чином, охайним, у папці-скорозшивач з твердою обкладинкою (можна б/у) з номенклатурою (переліком) поданих пронумерованих документів.

Про ситуацію навколо призупинення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам

Про ситуацію навколо призупинення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам в області йшлося на брифінгу для ЗМІ в облдержадміністрації. Розповіли про це заступник голови Луганської облдержадміністрації Ольга Лішик, директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Елеонора Поліщук та начальник головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Ольга Шарунова. 

Ольга Лішик наголосила на тому, що Кабінет Міністрів України дав доручення посилити контроль щодо соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Міністр соціального захисту населення України Павло Розенко поставив завдання взяття під контроль громадян, які внесені до списків єдиної бази переселенців Мінсоцполітики, порівняти їх зі списками прикордонників, де внесені особи, які перетинають лінію розмежування та контролювати їх знаходження на підконтрольній українській владі території. 
Вона зауважила, що напередодні була проведена нарада з усіма відповідними структурами, де розроблені шляхи розв’язання цієї проблеми на території області. Довідки переселенців анульовані не будуть. У разі призупиненні виплат вони будуть поновлені з того моменту, як людина звернеться до відповідних органів та доведе, що вона проживає на українській території.
Елеонора Поліщук нагадала, що на сьогодні в області зареєстровано 255537 внутрішньо переміщених осіб, серед яких 30215 працездатних, 20255 діти віком до 18 років та 187017 пенсіонерів. Вона підкреслила, що Мінсоцполітики зобов’язало Департамент соціального захисту населення провести перевірку законності одержання різних соціальних виплат списку по лінії СБУ, де налічує 125252 людини, з яких 87 тис. пенсіонерів. На сьогодні 1470 особам призупиненні соцвиплати. 
Перевіркою будуть охоплені громадяни, які працюють в установах та організаціях, що переміщені з окупованих територій, сім’ї з дітьми, які одержують соціальні виплати згідно з українським законодавством та особи, які отримують компенсаційні виплати. Будуть проведені виїзні перевірки – чи дійсно громадяни-переселенці проживають за вказаними в довідках адресами. 
Щоб відновити соціальні виплати: 
перший варіант – переселенцю треба особисто прийти з паспортом громадянина України до управління соціального захисту за місцем проживання та звіритися з базою даних;
другий варіант – міграційна служба надасть до управління соціального захисту населення заяву або підтверджуючи документи, які підтверджують особу переселенця.
«Пенсіонери можуть дізнатися, чи призупинена їм виплата пенсій, коли вони у березні не отримають гроші у традиційний день їх одержання, – зауважила начальник головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області Ольга Шарунова. – У наступні два дні треба буде з’явитися до Пенсійного фонду, маючи при собі паспорт громадянина України, довідку внутрішньо переміщеної особи та трудову книжку. Пенсійні виплати будуть поновлені у березні або квітні».

Про стан надання субсидій для відшкодування витрат на
оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого
газу, твердого та рідкого пічного побутового палива по
Новоайдарському району

Станом на 15.01.2016 на обліку в управлінні соціального захисту населення Новоайдарської райдержадміністрації згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» перебуває 7616 сімей які отримують субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, та 512 сімей які отримали субсидію готівкою на відшкодування витрат для придбання скрапленого газу, твердого і рідкого пічного побутового палива.

Протягом 2015 року за призначенням субсидії до управління звернулося 8032 родини в т.ч. 7244 осіб на оплату житлово-комунальних послуг та 788 осіб на придбання твердого палива.

В травні 2015 відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів від 28.02.2015 р. № 106 «Про удосконалення порядку надання житлових субсидій» зроблено перерахунок 704 особам, які отримували житлову субсидію протягом опалювального періоду 2014/15 року, з подовженням надання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на наступний 2015/16 року.

З 1 травня 2015 відповідно до цього Порядку призначено субсидій 6903 сім’ї, зроблено запитів до ПФУ, ДФС та інших організацій - 7607 (у т.ч. 704 особи пришлого періоду

Протягом вересня 2015 в зв’язку зі змінами тарифів з електроенергії зроблено перерахунок 1668 сім’ї, через зміни тарифів з утримання будинку зроблено перерахунок 885 сім’ям.

Протягом жовтня 2015 зроблено перерахунки через начало опалювального сезону 1645 сім’ям за послуги газопостачання та 858 сім’ям за послуги централізованого опалення.

Станом на 01.01.2016 за наданні житлово-комульні послуги нараховано субсидії 19694,6 тис.грн., профінансовано 8729,99 тис.грн., заборгованість на початок року складає 11728,8 тис.грн.

Станом на 01.01.2016 на оплату за тверде паливо та скраплений газ нараховано субсидії 724,92 тис.грн., профінансовано 386,53 тис.грн., заборгованість на початок року 338,39 тис.грн.(поточна).

Згідно Порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.

В окремих випадках на підставі рішення комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні на підставі договору найму (оренди) житла.

Також на на комісії розглядаються такі питання:

надання субсидії на понаднормову площу житла непрацездатним громадянам, які проживають самі;

-     виключення зі складу сім’ї зареєстрованих але фактично не проживаючих осіб;

-     особи зареєстровані у житловому приміщенні, сплачують за житлово- комунальні послуги на розділені особові рахунки;

громадяни, перебуваючи у складних життєвих обставинах, не змогли своєчасно звернутися за призначенням субсидії. На підставі рішення комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може бути призначена з дня виникнення права, але не більше ніж за шість місяців до звернення за призначенням субсидії.

З початку опалювального сезону населення почало активно користуватись                          житловими субсидіями. Однак серед субсидіантов

поширюється хибна інформація щодо обов’язковості «випалювання» всього обсягу природного газу та використання у повному обсязі інших комунальних послуг (холодної води, електроенергії тощо), на які надається субсидія.

Розмір субсидії розраховується виходячи з об’ємів соціальної норми споживання, що визначається постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» незалежно від фактично спожитих обсягів природного газу чи інших комунальних послуг.

Фактичне споживання       комунальних послуг домогосподарством

відрізняється від нормативного, воно може бути більшим або меншим від соціальних норм споживання. Не потрібно «випалювати» весь обсяг природного газу, чи даремно використовувати інші комунальні послуги (холодну воду, електроенергію), на які надається субсидія.

Сума субсидії, яку управління соціального захисту населення переказує на рахунки виконавців/виробників комунальних послуг для оплати їх вартості і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, може бути зарахована як оплата у майбутніх розрахункових періодах.

До Старобільського МРУЕГГ та ТОВ «ЛЕО» Щастинського РЕМ надіслані листи Міністра соціальної політики України П. Розенко до Міністра енергетики та вугільної промисловості України Демчишину В.В. та голові Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Вовку Д.В., щодо роз’яснення оплати населенням частки обов’язкового платежу та економії споживання послуг.

Спеціалістами управління соціального захисту населення постійно проводиться роз’яснювальна робота серед населення, інформування

уповноважених осіб у сільських, селищних радах, висвітлюється інформація на стендах управління, в районній газеті «Вестник Новоайдарщины», на сторінці Новоайдарської районної військово-цівільної адміністрації у Facebook.

Згідно Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї затвердженого Постановою КМУ від 04.06.2015 р. № 389 право на отримання пільг з оплати за користування житлом, комунальних послуг залежить від середньомісячного сукупного доходу сім’ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами.

У разі коли середньомісячний доход сім’ї в розрахунку на одну особу не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільги (в 2015р. - 1710 грн., в 2016 р. - 1930 грн.), пільговики мають право на отримання пільг протягом 6 місяців з місяця визначення відповідного права.

З 01.01.2016р. у житлово-експлуатаційних підприємствах автоматизовано припинилась нараховуватися пільга пільговій категорії населення. Подовження права на пільгу підприємства (надавачі послуг) відкривають в ручному режимі згідно списків, які надає УСЗН. Для складання цих списків УСЗН одержують від територіальних органів Пенсійного фонду України інформацію про суми пенсійних виплат і факт працевлаштування пільговиків та членів їх сімей. Пільговики які одержують пенсійні виплати за межами району, або до складу яких входять працездатні особи особисто подають до УСЗН декларацію та довідки про доходи. Відповідні списки пільговиків, які мають право на пільги до 25 числа місяця УСЗН надає до житлово-експлуатаційних підприємств.

В свою чергу житлово-експлуатаційні підприємства зможуть надати довідку для призначення субсидії в складі сім’ї яких є особи які мають право на пільги лише після 25 січня 2016р. У зв’язку з цим провести нарахування субсидії у найкоротші строки з додержанням терміну призначення субсидіє є неможливим.

 

Управління соціального захисту населення Новоайдарської райдержадміністрації повідомляє.

Верховною радою України 24 грудня 2015 року схвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (реєстраційний номер 3628 від 11.12.2015 року), яким передбачається змінити умови надання окремих видів соціальної допомоги.

Законом передбачається, що тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів надаватиметься з урахуванням матеріального стану сім’ї, в якій виховується дитина.

Допомога на дітей одиноким матерям - у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Враховуючи, що з 01 січня 2016 року будуть змінені розміри вищезгаданих допомог, виплату за січень 2016 року буде припинено.

Додатково повідомляємо, що громадянам, які звернуться упродовж січня-березня 2016 року за призначенням зазначених допомог за новими умовами, планується зазначені допомоги призначати та виплачувати з січня 2016 року.

Одержати детальну консультацію можна за телефоном : 9-20-23, 9-28-38.

У 2013 році планувалося створити 200 нових робочих місць, станом на 01.01.2014 створено 254 нових робочих місця, або 127% від запланованих на рік (на 64 робочих місця або на 33,7% більше ніж у 2012 році).

У 2014 році планується створити нових робочих місць не менше, ніж цього року.

За звітний період пільгової категорії населення надано пільг на житлово-комунальні послуги (електроенергія, водо-та газопостачання) на суму 2 млн. 700 тис. грн., на 2014 рік планується - 3 млн. грн.

965 ветеранів війни отримали щорічну разову грошову допомогу до Дня Перемоги на суму 455 тис. грн. (у 2012 році - 1 тис. 111 осіб на суму 439,8 тис. грн.), на 2014 рік планується - 500 тис. грн.

194 особам пільгової категорії населення нарахована компенсація на тверде паливо та скраплений балонний газ на загальну суму 115 тис. грн., на 2014 рік прогнозується - 126 тис. грн.

У санаторно-курортних закладах пройшли курс лікування 39 осіб пільгової категорії, що на 11% більше ніж у 2012 році (35 осіб), на 2014 рік планується оздоровити пільгову категорію на рівні не нижче 2013 року.

У 2013 році видано 158 направлень на забезпечення інвалідів технічними засобами реабілітації та 138 напрямків на протезні вироби, працевлаштовані 9 інвалідів.

Згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначено різних видів компенсацій на суму 339 тис. грн., на 2014 рік планується не менше 350,0 тис. грн.

За призначенням субсидії на житлово-комунальні послуги і тверде паливо звернулося 849 осіб , призначено субсидію 797 сім'ям . Крім того, проведено 7537 перерахунків раніше призначених субсидій. Загальна сума призначених субсидій склала 202 тис. грн., в т.ч. на житлово-комунальні послуги - 144 тис. грн., на тверде паливо 57 тис. грн., що на 10,3 % менше порівняно з 2012 роком. Це свідчить про підвищення рівня життя населення району.

Допомогу, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», отримує 1321 сім'я, загальна сума нарахувань - 12 млн. 770 тис. грн., що на 8,3 % більше 2012 року. У 2014 році планується 1615 одержувачів на загальну суму 15,0 млн. грн.

Допомогу малозабезпеченим сім'ям отримують 110 сімей, (в т.ч. 26 багатодітних), сума нарахувань за звітний період склала 2 млн. 328 тис. грн., що на 71% більше 2012 року. На 2014 рік прогнозується надання допомоги 132 одержувачам на суму 2 млн. 800 тис. грн.

 Соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям інвалідам отримує 234 особи, загальна сума нарахувань - 3 млн. 328 тис. грн., що на 13,9% перевищило суму виплат 2012 року. На 2014 рік планується надати допомогу 280 одержувачам на суму 4,0 млн. грн.

На обліку перебуває 5 прийомних сімей, в яких виховується 8 дітей, сума нарахувань становить 326 тис. грн. що на 9,2 % більше порівняно з 2012 роком. У 2014 році на ці цілі планується витратити 412,4 тис. грн.

Компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги отримувала 41 особа, сума нарахувань склала 69,6 тис. грн., що на 6,75 % перевищило суму виплат 2012 року. У 2014 році прогнозується 49 одержувачів на загальну суму 83,5 тис. грн.

У 2014 році планується :

У санаторно-курортних закладах оздоровити не менше 40 осіб пільгової категорії та виплатити компенсацію за невикористане санаторно-курортне лікування 80 інвалідам .

Продовжити видачу направлень на забезпечення інвалідів технічними засобами реабілітації та протезними виробами.

Згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначити різних видів компенсацій 105 особам.

Призначення та виплата всіх видів соціальної допомоги у 2014 році планується на рівні не нижче ніж у 2013 році.

Заробітна плата, соціальні виплати та поточні трансферти є основними джерелами доходів населення району.

Загальна кількість підприємств в Новоайдарському районі, які використовують найману працю - 163 од.

Кількість найманих працівників по району - 3 тис. 326 чол.

За 9 місяців 2013 року середньомісячна заробітна плата в порівнянні з аналогічним періодом минулого року залишилася на тому ж рівні і склала 2177 грн. при плановому показнику 1605 грн., тобто перевиконання планових показників склало 35,7%.

Станом на 01.01.2014, згідно зі статистичними даними, заборгованість з виплати заробітної плати в районі не зареєстрована і з початку року зменшилася на 111 тис. грн., В т.ч. по:

- ВАТ «Новоайдарська птахофабрика» на 27 тис. грн.;

- Філії «Новоайдарський райавтодор» на 84 тис. грн.

Станом на 01.01.2014 року кількість пенсіонерів в Новоайдарському районі становить 7265 чол. ( 2012 р. - 7391 чол. ) .

Середній розмір призначеної пенсії по району - 1310 гривень (2012 р. - 1258 грн.) .

За 2013 призначено 260 нових пенсій, проведено 270 перерахунків пенсій за заявами громадян.

У 2013 році потреба на виплату пенсій та грошової допомоги склала 115 млн. 208 тис. грн., що на 6 млн. 521 тис. грн. більше порівняно з 2012 роком.

Заборгованість по страхових внесках складає - 340 тис. грн. (на 01.01.2013 р. - 348,9 тис. грн.) .

Найбільшу заборгованість по страхових внесках до Пенсійного фонду мають: ДП «Новоайдарський елеватор» - 178 тис. грн. , ТОВ «Візир», ФГ Володимирське 48» - 106,4 тис. грн.

На виконанні у відділі державної виконавчої служби районного управління юстиції знаходяться матеріали на загальну суму 732 тис. грн., Надійшло від примусових заходів стягнення - 14,6 тис. грн.

Головне завдання на 2014 рік - здійснювати своєчасне і в повному обсязі призначення, перерахунки та виплату пенсій в районі, зниження заборгованості по страхових внесках до Пенсійного фонду в судовому порядку.

Социальная защита населения

 

   Одним из решающих звеньев в деятельности районной государственной администрации по улучшению жизни граждан является социальная политика. Четко и продуманно в районе  реализуется право людей на социальную поддержку.

    Граждане с ограниченными физическими возможностями 2012 году получали инвалидные коляски по новому порядку. В прошлом году инвалиды получили 188 технических средств реабилитации (трости, средства гигиены, сидения для ванны, ходунки и др.), в том числе 55 кресло-колясок, что значительно превышает показатели 2011 года (280% и 204% соответственно). В 2011 году было выдано всего 67 технических средств реабилитации, в том числе 27 кресло-колясок. В соответствии с новым порядком, инвалид самостоятельно выбирает производителя кресла-коляски с учётом медицинских показаний (услуги по производству колясок в Украине предоставляет 11 заводов). Сегодня коляски доставляются сервисным центром на дом инвалиду в течение 5 дней.

   Своевременно выплачена ежегодная разовая денежная помощь ко Дню Победы на сумму 439,8 тыс. грн. Ее получили 1111 ветеранов войны. В 2011 году сумма данной выплаты в расчёте на одного человека была ниже и составила 309,4 тыс.грн. на 1277 человек.

    Социальными инициативами Президента Украины предусмотрено повышение гарантированного государством уровня дохода для семьи. Чтобы реализовать эту инициативу Новоайдарскому району в 2012 году был увеличен на 3 млн.грн объем субвенции из Государственного бюджета.

    Выплаты помощи семьям с детьми, малообеспеченым семьям, инвалидам с детства, детям инвалидам, временной государственной помощи детям, детям сиротам и детям, лишенным родительского попечения составили 15,6 млн. грн., в 2011 году сумма выплат составляла 12,6 млн. грн.

    Начиная с июня 2012 года, размер помощи по уходу за лицами, которые страдают психическими заболеваниями увеличен – размер помощи повышен до размера минимальной заработной платы или в 10 раз (ранее действующий размер всего 10% прожиточного минимума для лиц трудоспособного возраста). Такая помощь предоставляется семьям, которые имеют доход до 3-х прожиточных минимумов на семью (ранее действующая норма – до 1-го прожиточного минимума на семью). Помощь по уходу за инвалидами 1 или 2 группы вследствие психического расстройства в 2012 году назначена и выплачена 16 семьям на сумму 41,8 тыс.грн. За аналогичный период 2011 года обращений за данным видом помощи в управление не поступало.

   Заработная плата, социальные выплаты и текущие трансферты являются основными источниками доходов населения района.

   В 2012 году  среднемесячная заработная плата выросла на 19,5% и достигла 2218 грн.. Фонд оплаты труда увеличился на 15,4 %

    По состоянию на 01.01.2013, согласно статистическим данным, задолженность по выплате заработной платы в районе составляла 110,8 тыс.грн., а именно:

 - по ОАО «Новоайдарская птицефабрика» 26,9 тыс.грн.;

 - по филиалу «Новоайдарский райавтодор» 83,9 тыс.грн. На сегодня задолженность по заработной плате райавтодором погашена полностью.

    В течение 2012 года в районе создано 208 новых рабочих мест. Всего на протяжении года центром занятости трудоустроено 593 человека, в том числе на дотационные места 11. 8 безработных получили единоразово пособие для занятия предпринимательской деятельностью. 427 безработных приняли участие в оплачиваемых общественных работах, на которые было израсходовано 451,17 тыс. грн, в том числе из районного бюджета 29,85 тыс.грн.

   По состоянию на 01.01.2013 пенсию получают 7391 человек. Средний размер пенсии  составляет 1258,15 грн., что на 18% выше прошлогоднего показателя. К сожалению, соотношение работающего населения и пенсионеров в районе остается очень высоким. Пенсионеров в 2,3 раза больше, чем работающих. Поэтому ежемесячная потребность на выплату пенсий обеспечена собственными средствами лишь на 28,6%. План поступления собственных средств выполнен на 92,1% - это очень плохо, но, все-таки, лучше, чем в прошлом году, когда план был выполнен лишь на 87,3%.

   Защита и поддержка граждан преклонного возраста является приоритетным направлением и главной обязанностью органов государственной власти, особенно ветеранов войны и труда. В 2012 году в санаторно-курортных условиях были пролечены 9 ветеранов, что на 80% больше, чем в 2011 году. В условиях стационара пролечилось 211 ветеранов, это на 13,9% меньше, чем в прошлом году, но в процентном отношении к общему количеству ветеранов показатель на уровне прошлого года. Амбулаторное лечение получили 1007 ветеранов – это 90% всех ветеранов района.

 

Колективний договір – основа добрих взаємовідносин в трудовому колективі.

 

    Основою ефективного соціального партнерства є колективно-договірне регулювання відносин у сфері праці. Воно полягає в укладенні та виконанні системи колективних договорів і районних угод. Колективні договори та угоди фактично є юридичними актами узгодження інтересів сторін, їх співробітництва щодо забезпечення прав і гарантій найманих працівників, досягнення злагоди у суспільстві.

    Колективний договір дозволяє на основі компромісу погоджувати інтереси найманих працівників, роботодавців та держави і є важливим доповненням ринкового механізму регулювання соціально-трудових відносин. Повний і змістовний колективний договір може забезпечити стабільні відносини між працівниками і роботодавцями, чітко визначити права та обов'язки сторін, стати надійною правовою основою для створення належних умов праці.

   Основною метою укладення колективного договору є соціальний захист прав найманих працівників, сприяння покращенню їх умов праці. Колективний договір - це правовий акт, що регулює соціально-партнерські відносини між соціальними партнерами в колективі з метою поліпшення умов праці, розширення соціальних прав трудящих та їх профспілок.

    Ступінь конструктивності та рівень розвитку соціального діалогу на підприємстві віддзеркалює саме колективний договір. Колективний договір залишається найважливішим правовстановлюючим документом для сторін соціально-трудових відносин.

    Сфера укладення колективного договору визначена у статті 2 Закону України "Про колективні договори і угоди" - колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності й господарювання, які використовують найману працю і мають статус юридичної особи.

    Колективний договір, укладений з дотриманням чинного законодавства із урахуванням реальних можливостей підприємства, сприяє стабільності, високопродуктивній діяльності підприємства, створенню надійної основи соціального захисту працівників, уникненню трудових конфліктів та соціальної напруги в колективі.                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Звіт

про роботу управління соціального захисту населення Новоайдарської райдержадміністрації

за перше півріччя 2013 рік.

Управління соціального захисту населення постійно здійснює реалізацію державної політики у сфері соціально-трудових відносин, надання пільг, державних соціальних допомог, компенсацій, матеріально-побутового обслуговування інвалідів і ветеранів і т.і.

Одним з пріоритетних напрямків діяльності УСЗН є надання пільг і організація матеріально-побутового обслуговування інвалідів, ветеранів війни і праці та інших категорій громадян.

В управлінні станом на 01.07.2013р. в програмі ЕДАРП  перебуває на обліку  пільгова категорія населення, а саме:

-   Інвалідів війни -113

-  Учасників бойових дій –  118

-  Член сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни – 101

-   Учасник війни  - 705

-   Вдова особи з особливими заслугами  -  1

-   Вдова особи з особливими трудовими заслугами  -  1

-   Ветеранів праці  -  2049

-   Особа (ЧАЕС) – 168

-   Ветеран військової служби та органів внутрішніх справ

     та інша категорія силових структур - 99

-   Дитина війни – 3025

-    Інваліди – 1206

-   Жертва нацистських переслідувань – 1

-   Реабілітована особа – 1

-   Пільговики за соцознакою – 362

-   Багатодітні сім’ї та діти з багатодітної сім’ї – 503

-   Пенсіонер за віком – 5251.

            Протягом звітного періоду спеціалістами відділу персоніфікованого обліку  проводилась робота з виконання законодавств щодо організації матеріально-побутового обслуговування пільгової категорії населення. Постійно надаються консультації по виконанню законодавства з надання пільг і організації матеріально-побутового обслуговування інвалідів, ветеранів війни і праці та інших категорій громадян, за потребою надаються консультації підприємствам та організаціям, що надають послуги пільговикам.

             За І півріччя 2013 року пільгова категорія населення отримала пільги на житлово-комунальні послуги на суму 1924,294 тис. грн., профінансовано 1697,664 тис. грн., з них 397,926 тис. грн. минулого року. Заборгованість на 01.07.2013р. склала 624,564 тис. грн.

Станом на 01.07.2013 року по підприємству Укртелеком надано пільг на загальну суму 33,263 тис. грн., а саме: по абонплаті  на суму 33,129 тис. грн. в т.ч.:

ветеранам війни                                  - 344 чол.   на    28,649 тис. грн.

ветеранам силових структур             -    10чол.   на       0,895 тис. грн.

учасникам ЧАЕС                                -    21чол.   на    1,749 тис. грн.

багатодітні сім’ї                                   -   21чол.   на       1,836 тис. грн.

та установлено телефонів 2 особам на суму 0,134 тис. грн.

Протягом звітного періоду 2013р. надана пільга на проїзд в залізничному транспорті: міжміського сполучення 10 ветеранам війни  на суму 2,91 тис. грн., 63 інвалідам  на суму 3,304 тис. грн. та приміського сполучення  на загальну суму 22,257 тис. грн.

         Проїзд пільгової категорії населення на автомобільному транспорті місцевого значення відбувається безкоштовно. За звітний період за пільговий проїзд ветеранів війни та громадян похилого віку підприємству-перевізнику нарахована та профінансована сума 5,407 тис. грн.

           Нарахована та виплачена довічна державна стипендія учасникам БД 1 особі на суму 5,364 тис. грн.

Нарахована та виплачена щорічна разова грошова допомога до 5 травня 965 ветеранам війни на загальну суму 454,62 тис. грн.

Протягом І півріччя 2013 року 149 особам пільгової категорії населення нарахована готівка на тверде паливо на загальну суму 85,759 тис. грн., отримали 7 осіб на суму 20,741 тис.грн., на скраплений газ нарахована 75 особам на загальну суму 5,215 тис. грн., отримала 1 особа в сумі 0,096 тис.грн., 

           За звітній період нарахована та виплачена компенсація на безплатне поховання  померлих  інвалідів війни та учасників бойових дій 3 особам на суму 3,11 тис. грн.

           За звітний період нарахована компенсація за невикористане санаторно-курортне лікування 15 інвалідам на суму 4,657 тис. грн., виплачена - 9 інвалідам на суму 4,657 тис. грн.

          Нарахована та виплачена компенсація на бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобілів та транспортне обслуговування 29 особам на суму 2,5 тис. грн.

         Видано 6 путівок для санаторно-курортного лікування громадянам пільгової категорії.           

      Протягом звітного періоду відділом персоніфікованого обліку пільгової категорії населення видано посвідчень:

  • інваліда війни України                          -     2 шт.
  • інваліда війни по СНГ                           -     0 шт.
  • вкладки інваліда війни  України          -      1 шт.
  • вкладки інваліда війни  СНГ                -      0 шт.
  • член сім’ї загиблого                               -     3 шт.
  • учасник війни                                         -      1 шт.

-    ветеранів праці                                       -     20 шт.

-    багатодітні сім’ї                                     -      9 шт.

-   діти з багатодітної сім’ї                         -      28 шт.

Видано 27 талонів на пільговий проїзд ветеранів війни.

               

  Згідно ЗУ « Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»

 

За звітний період  проведена наступна робота:

  1.  Видано 64 направлення на забезпечення технічними засобами реабілітації, та 66 – на протезні вироби. Видано 10 технічних засобів реабілітації, з них 3 інвалідних візка.

  2. Щомісячно направлялись до Новоайдарського центру зайнятості списки інвалідів, які бажають працевлаштуватися. Станом на 01.07.2013р. на обліку    перебуває 38 інвалідів, які потребують працевлаштування, працевлаштовані 3 особи.

      Згідно ЗУ “ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали              внаслідок  Чорнобильської катастрофи

За звітний період нараховано різних видів компенсацій на суму  175,9 тис. грн. профінансовано 212,8 тис. грн., в т. ч. за минулий рік – 48,4 тис. грн., заборгованості на 01.07.2013р. склала 11,5 тис. грн., в т. ч.:

  -  компенсація сім’ям з дітьми та видатки на безплатне харчування дітей      нарахована 10,2 тис. грн., виплачена – 11,5 тис. грн., в т. ч. за минулий рік – 1,3 тис. грн., заборгованості на 01.07.2013 р. – 0;

  -   щомісячна грошова допомога у зв’язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та компенсація за пільгове забезпечення продуктів харчування нарахована 143,5 тис. грн. та виплачена 150,1 тис. грн., в т. ч. за минулий рік – 6,6 тис. грн. заборгованість  на 01.07..2013 р. – 0;

-   компенсація за шкоду, заподіяну здоров’ю, та допомоги на оздоровлення  нарахована 5,4 тис. грн., виплачена 39,9 тис. грн., в т.ч. за минулий рік 39,9 тис. грн.. заборгованості на 01.07.2013р. склала 6,0 тис. грн.;

-  отримання додаткової відпустки нараховано 11,5 тис. грн., виплачено 6,1 тис. грн. заборгованість склала – 5,4 тис. грн.;

-  пільги на медичне обслуговування  нараховано та  виплачено в повному обсязі 5,3 тис. грн., з них на зубопротезуванням скористались 4 особи на суму 3,2 тис. грн.

Спеціалістами відділу персоніфікованого обліку пільгової категорії населення на протязі звітного періоду проводилась наступна робота :

 -   прийом громадян з питань одержання пільг, допомог, компенсацій;

 - видача довідок по різним питанням, а також надання відповідей на     письмови звернення громадян пільгової категорії;

    -  відповідні уточнення до Єдиного державного автоматизованого реєстру;

    - надання актів звірок та інформацій щодо пільгової категорії населення                   підприємствам та організаціям, які надають послуги пільговикам;

   - щомісячно автоматизовані звірки у програмі «ЄДАРП»  з підприємствами,         які надають житлово-комунальні послуги  та послуги зв’язку пільговикам;

-  поповнення Центрального банку даних з проблем інвалідності;

- складання звітності за надані пільги, допомоги та компенсації.

Станом на 01.07.2013 для призначення субсидії на житлово-комунальні послуги та тверде паливо була отримана та оброблена 61 заява, з яких субсидія призначена 52 сім’ям. Крім того проведено 6889 перерахунка раніше призначених субсидій. Загальна сума нарахованих субсидій склала 49,47 тис. грн., в т.ч. на житлово-комунальні послуги – 4,77 тис. грн., на скраплений газ та тверде паливо 44,7 тис. грн.

Протягом звітного періоду за призначенням різних видів державної соціальної допомоги звернулось 1175 осіб на 1278 видів допомоги, призначено 1278 видів допомоги.

Станом на 01.07.2013р. державну соціальну допомогу отримують:

1. Допомогу згідно закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» отримує 1318 сімей, загальна сума нарахувань з початку року склала 6232,3  тис. грн., а саме: 

- допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами – 5 осіб, сума нарахування за звітний період склала 70,88 тис. грн.;

- одноразову допомогу при народжені дитини – 391 особа, на 408 дітей, сума нарахувань за звітний період склала 3186,7 тис. грн.;

- допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку – 488 осіб, на 511 дітей, сума нарахувань склала 1443,4 тис. грн.;

- допомогу на дітей, які перебувають під опікою та піклуванням – 27 осіб, на 33 дитини, сума нарахувань за звітний період склала 411,8 тис. грн.;

- допомогу на дітей одиноким матерям – 392 особи, на 499 дітей, сума нарахувань склала 1026,7  тис. грн.;

- допомогу при усиновленні дитини – 4 особи на 6 дітей, сума нарахування за звітний період склала 46,5  тис. грн.;

- тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів 11 осіб, на 12 дітей, сума нарахувань склала  46,3  тис. грн.

2. Допомогу малозабезпеченим сім’ям отримують 95 сімей, (в т.ч. 37 багатодітних), сума нарахувань за звітний період склала 1006,0 тис. грн.

3. Соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам отримують 368  осіб, сума нарахувань склала 1619,6 тис. грн.

4. На обліку в управлінні перебуває 5 прийомних сімей, в яких виховується 8 дітей, сума нарахувань становить 167,7  тис. грн.

5. Компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги отримують 44 особи, сума нарахувань склала 39,6 тис. грн.

 

Відділом здійснюється постійний контроль за правильністю призначення і виплати пенсій. Так за звітний період було перевірено 168 пенсійних справи призначених управлінням Пенсійного фонду України  в Новоайдарському районі. При перевірках встановлено 0 порушення, внаслідок чого пенсіонером зайво отримано  0 грн. пенсії.

Питання державного і договірного регулювання оплати праці, прав працівників на оплату праці і їх захисту визначаються Кодексом Законів про Працю, Законом України «Про оплату праці» і іншими нормативно-правовими актами.

УСЗН здійснюється моніторинг стану виплати заробітної плати працівникам підприємств, організацій і установ району всіх форм власності. Його аналіз показує, що протягом І півріччя 2013 року заборгованість із  виплати заробітної плати  по підприємствах району періодично змінювалась.

Так, станом на 01.07.2013, згідно статистичної звітності заборгованість із виплати заробітної плати по філії «Новоайдарський райавтодор» становить 108,2 тис.грн.

Заборгованість із заробітної плати по району протягом звітного періоду була наступна:

         Станом на:

Тис.грн.

01.01.2013

110,8

01.02.2013

121,1

01.03.2013

112,9

01.04.2013

38,6

01.05.2013

0,0

01.06.2013

0,0

01.07.2013

108,2

З метою посилення контролю за своєчасністю виплати заробітної плати на підприємствах, установах та організаціях району незалежно від форми власності в управлінні соціального захисту населення з 02.02.2009 року відкрито “гарячу лінію” з питань заборгованості із виплати заробітної плати, контроль за роботою “гарячої лінії” покладено на відділ праці. Звернень від мешканців району протягом поточного року не надходило.

Фахівцями відділу праці за І півріччя 2013 року перевірено 3 підприємства, установи та організації всіх форм власності щодо дотримання законодавства про працю, зокрема про оплату праці. При перевірках порушень трудового законодавства в частині оплати праці не встановлено.

Крім того, щомісячно прокурору району надається оперативна і статистична інформації про стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати по підприємствах району.

Також ведеться роз’яснювальна робота з керівниками підприємств щодо недопущення порушень трудового законодавства України в тому числі порушуються питання щодо відповідальності керівників підприємств установ та організацій всіх форм власності в частині своєчасної виплати заробітної плати. Водночас з цим керівникам рекомендується періодично переглядати стан справ на своїх підприємствах, усувати виявлені порушення вимог Кодексу Законів про Працю України та у подальшому не допускати їх виникнення.

За зверненнями представників підприємств щодо трудових відносин надано 32 роз’яснення, з метою економії робочого часу вищезазначених осіб, всі роз’яснення надані в телефонному режимі протягом дня звернення.

Згідно повідомної реєстрації в Новоайдарському районі зареєстровано 25 колективних договорів, змін та доповнень до них.

 

 

 

 

 

 

 

 

nbsp;

|| Наступна сторінка
Сторінки: 1 2
Новоайдарська районна державна адміністрація
93500, Україна, смт. Новоайдар, вул. Незалежності, 2
Тел./факс (06445) 9-40-38
Веб-сайт: http://ndar.loga.gov.ua
E-mail: rgana@ukrpost.ua
У разі використання матеріалів сайту посилання на old.ndar.loga.gov.ua є обов'язковим.
Відповідальний за розміщення інформації: Новоайдарська РДА